Svetlana Martynova
Kopsavilkums par ēdnīcas dežūras organizēšanu vecākajā grupā

Kopsavilkums par ēdnīcas dežūras organizēšanu

V vecākā grupa.

Mērķis: turpināt mācīt bērniem patstāvīgi veikt pienākumus ēdnīcas dežuranti: kalpot tabula.

Uzdevumi:

Izglītojoši:

1) izkopt pozitīvu attieksmi pret nodoklis;

2) atbildības veidošana bērnos par uzticēto uzdevumu.

Attīstošs:

1) attīstīt loģiku, atmiņu, domāšanas procesus;

2) attīstīt precizitāti un darba ieradumu.

Izglītojoši:

1) pilnveidot prasmes veikt secīgas darba darbības atbilstoši uzdevumam;

2) attīstīt spēju novērtēt sava un līdzcilvēku darba rezultātus.

Materiāls un aprīkojums:

Flanelogrāfs, attēli-simboli, lelle vai rotaļlieta.

Priekšdarbi:

Di "Kas no sākuma, kas tad".

S. r. Un. "Apsegsim galds viesu ierašanās brīdim» , “Dzimšanas dienas zēns Tiška gaida viesus”,

Kopražošana galda dekorēšana"Ziedu grozs".

Vārdu krājuma darbs:

Konsekventi, saskanīgi, uzticēts darbs, darba piepūle.

Nodarbības gaita:

Skolotājs ienāk grupai viņam rokās ir lelle (vai rotaļlieta) Kluss.

V.: Puiši, šodien pie mums ieradās viens viesis, viņu sauc Tishka. Paskaties, kāpēc tu domā, ka viņš ir tik skumjš? (Bērni sēž aplī)

Bērni: slims, pazudis, pazaudējis mammu utt.

V.: viņš teica, ka gaida viesus un nezina, kā pareizi nosegt tabula. Vai jūs domājat, ka mums vajadzētu palīdzēt?

Bērni: Jā!

V.: par to uzspēlēsim kādu spēli "Kas ir sākums, kas būs tālāk".

Tiek spēlēta spēle, bērniem patstāvīgi uz flaneļgrāfa jāizliek attēli, kuros attēlotas pasniegšanas darbības. tabula.

V.: Labi darīts, puiši, jūs visu izdarījāt pareizi. Kas mums šodien ir? ēdnīcas dežurants?

Ļena un Ņikita: "Mēs dežuranti» (Ļena un Ņikita dodas paši, lai sagatavotos nodoklis(mazgā rokas, uzvelc priekšautus, cepures, pārējie bērni sēž apkārt tabulas).

J: Puiši, kā jūs sadalāt darbu? dežuranti savā starpā?

Ļena: Mēs savā starpā vienojamies.

Ņikita: Mēs ar Ļenu nolēmām, ka viņa izklās salvešu turētājus un karotes. Izklāšu vāzes un dakšiņas, un kopā izklāsim salvetes, liksim glāzes un šķīvjus, maizes tvertnes un salātu bļodas.

V.: vai kāds var pateikt, kas ir pasniegšana? tabula?

Ļena: pasniegšana tabula- tā ir spēja pareizi un skaisti segt tabula.

J: Kādā secībā mēs pārklājam? tabula?

Bērni atbild, pamatojoties uz diagrammu, kas veidota uz flaneļgrāfa.

V.: Puiši, kam tas domāts? dežurēt?

Dežuranti: Ir patīkami palīdzēt skolotājai. Mēs vēlamies iemācīties palīdzēt pieaugušajiem, būt vajadzīgiem un noderīgiem.

V.: lūdzu dežuranti, sāciet pildīt savus pienākumus.

Skolotājs vēro bērnu darba aktivitātes. Dežuranti izklāj galda piederumus. Šajā laikā skolotājs vada sarunu ar bērniem:

J: Puiši, kurš pateiks mūsu viesim, kam paredzēts šķīvis un maizes kaste?

Bērni: ēdienu liek uz šķīvjiem, ēdam no tiem. Zupu, kāpostu zupu, biešu zupu un rassolniku lej dziļos šķīvjos. Pamatēdieniem nepieciešami mazi šķīvji. Maizes tvertnes ir paredzētas maizei.

J: Kā ar otrajiem ēdieniem?

Bērni: otrie ēdieni ietver gaļu, zivis, desiņas, kotletes, dažādas piedevas: rīsi, dārzeņi, makaroni, kartupeļi.

J: Kam paredzētas brilles?

Bērni: sulu, kompotu, želeju lej glāzēs.

J: Kurā pusē ir izliktas karotes, dakšiņas un naži?

Bērni: karotes un naži ir izlikti labajā pusē, dakšiņas kreisajā pusē.

V.: kāpēc mums vajag tabula vai tev vajag ziedu grozu?

Bērni: dekorēšana ieslēgta galdam vajag padarīt to skaistu, radīt labu svētku noskaņu.

IN.: apkalpotāji visu nosedza. Puiši, klausīsimies dežuranti. Viņi mums pastāstīs par savu darbā. (Skolotājs organizē bērnu stāvēšanu pie galdiem) .

Ņikita: Es un Lena pārklājām tabulas, kopā dežurēja, mēs iepriekš norādījām pienākumus, kurš ko izklās.

Ļena: Mēs mēģinājusi ar Nikitu palīdzēja skolotājai, viņi strādāja rūpīgi, viss bija skaisti un pareizi uzlikts tabulas.

J: Puiši, kā mēs vērtējam darbu? dežuranti? Kurš paudīs savu viedokli.

Bērni izsaka savu viedokli.

IN.: mūsu pavadoņi patiešām centās, ieguldīt pūles. Viņi apzinīgi pildīja savus pienākumus, prasmīgi sadalīja darbu, konsekventi veica darbu tabula, harmoniski dežurēja, veikls, draudzīgs. Lena un Nikita, paldies par nodoklis, jūs esat pelnījuši vislabākos vērtējumus. Cik jauki ir piesēst pie tik skaista, kārtīgi apsegta tabula.

V.: Puiši, paskatieties uz mūsu viesi, cik viņš ir kļuvis dzīvespriecīgs un dzīvespriecīgs.

Bērni: protams, jo tagad viņš prot skaisti un pareizi nosegt tabula uzaicināt viesus.

V.: Lieliski, un tagad uzaiciniet apkalpotājus pie galdiem.

Dežuranti: Puiši, lūdzu, nāciet aizmugurē tabulas. Labu apetīti!

Bērni: Paldies.

DEŽŪRU ORGANIZĀCIJA

Viens no darba izglītības veidiem ir dežūras ēdnīcā. Šāda veida aktivitātēs nepietiek ar to, ka skolotājs izmanto mācību metodes, viņam rūpīgi jāpārdomā arī šāda veida darba organizācija.

Šim nolūkam grupās ir organizēts dežurantu stūrītis, kurā ir viss darbam nepieciešamais: priekšauti, cepures, slotas, putekļu slotiņas, paplātes. Salvešu statīvi un maizes tvertnes ir novietotas tādā vietā, lai bērniem būtu ērti tās pēc lietošanas paņemt un nolikt.

No lielāka vecuma dežurantu stūrītī tiek ievietots dežūru grafiks - atzīmējot attēlus, simbolus.

Pienākuma uzskatāmā efektivitāte un sociālie ieguvumi padara to par svarīgu un nopietnu lietu bērnu acīs. Līdz ar to viss aprīkojums (slotas, otas utt.) stūros strādā, nevis rotaļlieta. Jaunākie skolotāji neaizstāj dežurantus.

Pienākumi bērnudārzā tiek organizēti ar otrais jaunākais grupas – gada otrā puse. Bērni tiek aicināti piedalīties ēdināšanas procesa sagatavošanā, veikt vienkāršus uzdevumus: pareizi novietot krēslus pie galdiem, pa vidu novietot šķīvjus ar maizi, novietot karotes uz galda stāvošo šķīvju labajā pusē. Bērniem šo uzdevumu ir ērtāk izpildīt, ja viņi tur karotes kreisajā rokā un izliek ar labo roku.

Viņi tam tiek sagatavoti pakāpeniski, sākot ar iepriekšējo pirmais jaunākais grupas. Gada otrajā pusē pēc ēšanas bērni var paņemt līdzi izlietnei savu krūzīti, karoti, salvetes turētāju. Bērnam īpaši patīk nokratīt no salvetes drupatas. Parādiet bērniem, kā tas jādara: savāciet kopā salvetes stūrus, aiznesiet salveti uz izlietni un sakratiet to pāri.

Norādījumu sniegšana bērniem 4. dzīves gads, skolotājs tajās attīsta spēju veikt vairākas ar galda klāšanu saistītas darba darbības. Piemēram, bērniem vispirms māca nolikt uz galda salvešu turētājus un maizes tvertnes, pēc tam izlikt karotes. Pēc tam, kad mazulis apgūst šīs darbības, viņam tiek mācīts sakārtot šķīvjus.

Pienākuma iemaņu ieaudzināšanas sākumposmā tiek izmantoti tādi paņēmieni kā galdu klāšana kopā ar bērnu, vēlāk ar nelielu skolotāja palīdzību, kā arī didaktiskās spēles: “Klājam galdu lellēm”, “Miškes dzimšanas diena” u.c. .

Bērni dežurē pie galdiem, pie kuriem viņi sēž. Būtu jāizvērtē katra dežurējošā cilvēka darbs. Ņemot vērā bērnu vecumu, vērtēšanā labāk izmantot rotaļu tehniku. Piemēram, zaķis saka: “Man nepatīk, kā Saša, Olja un Vova šodien dežurēja - viņi paņēma viens otram karotes un neglīti uzklāja galdu. Es nesēdēšu pie viņu galdiem, bet es sēdēšu pie galdiem, kurus klāja Taņa un Sveta.

IN vidējā grupa Kopš gada sākuma bērni dežurēja ēdamistabā un sāk piedalīties regulāros pienākumos.

Skolotāja katru rītu vidējās grupas bērniem atgādina par pienākumu.

Lai strādātu bez steigas, dežurējošajiem pirmajiem jāpabeidz spēle vai jāatgriežas grupā pēc pastaigas. Šajā laikā jaunākais skolotājs jau bija noslaucījis galdus un nolicis uz katra galda trauku kaudzi.

Kad galdi jau ir klāti un jaunākais skolotājs sāk izliet pirmo ēdienu, dežurētāju šķīvji jau ir piepildīti pirms citiem. Viņi arī saņem otro un trešo kursu agrāk nekā citi. Tādējādi dežurējošie parasti pirmie pabeidz pusdienas, pēc kurām var sākt pildīt savus pienākumus.

Pirmajos mēnešos dežurantiem jāiemāca pareiza darba tehnika: jāatgādina, ka krūzes jāņem aiz roktura, bet maizes tvertne jānēsā ar abām rokām. Vidējā grupā bērns galdu klāj viens, jo... Viņam joprojām ir grūti saskaņot savu rīcību ar vienaudžu rīcību.

Tajā pašā laikā, pat ja pavadoņi tiek norīkoti pēc galdu skaita, starp bērniem jau rodas sākotnējās sadarbības formas: netraucējiet viens otram, dodiet ceļu, mierīgi gaidiet savu kārtu pie servēšanas galda, ja nepieciešams. , palīdzi draugam.

Vidējā grupā ēdamistabā dežurējošajam bērnam patstāvīgi jāsakārto dakšiņas, naži un karotes; izlikt maizes tvertnes, vāzes ar salvetēm, sadalīt otro ēdienu, savākt traukus. Šī darbība ir daudz grūtāka nekā līdzīgu individuālu norādījumu izpilde, piemēram: “Palīdziet Ņinai Vasiļjevnai ielikt salvetes vāzēs un izdalīt uz galdiem.”

Maiņās gada sākumā tā mēdz gadīties: bērni vai nu saplīst krūzīti, no šķīvja izlej atlikušo zupu, vai aizmirst kādam iedot otru ēdienu. Citiem nevajadzētu pievērst uzmanību šādām kļūdām. Tas mulsina un apbēdina dežurantu, viņš zaudē ticību savām spējām. Labāk vēlreiz parādīt, kā paņemt krūzi; nēsāt šķīvi, to nesaliecot; kā vispirms savākt drupatas ar otu un pēc tam slaucīt tās putekļu tvertnē. Nepieciešams atgādināt dežurējošajiem darbiniekiem, kurā no ejām starp galdiem katram ir ērtāk staigāt - šāda kārtība ļaus izvairīties no sadursmēm darba laikā un samazinās trauku plīsumu gadījumus, kas ļoti apgrūtina bērnus.

Palīdzot dežurējošajiem, skolotājs ne tikai parāda, kā un kādā secībā veikt darbības, bet arī regulē darba tempu: raugās, lai viņi nekavējas ap biedriem, gaidot, kad katrs pabeidz savu porciju; atgādina, ka otro ēdienu var pasniegt, kad bērns ir apēdis pirmo, sagatavo vietu pie pasniegšanas galda izlietoto trauku locīšanai.

Dežuranti nedrīkst būt pārslogoti ar pienākumiem, kas katram bērnam jāveic pašam, piemēram, stumjot krēslā, sakraujot šķīvjus, noliekot izlietoto salveti.

Atsevišķos bērnudārzos ir pieņemta kārtība, ka visi bērni pēc ēšanas paši sakopj traukus, nesot tos uz servēšanas galda. Dežuranti savāc tikai dažus galda klājuma priekšmetus (maizes tvertnes, salvešu turētājus) un noslauka drupatas no galda. Šāda prakse ir pamatota: visi bērni, arī dežurējošie, ēd savā tempā, bez steigas, katrs bērns apgūst pašaprūpi, kas viņam vēlāk noderēs skolā.

Metodes un paņēmieni, kā mācīt bērnus dežūrēt, nedaudz mainās, salīdzinot ar iepriekšējo grupu. Šajā posmā vadītājs rāda, izskaidro un uzrauga bērna darbības. Ir jāved līdz bērniem apziņai, ka pienākums ir katra atbildība pret visiem.

Bērniem noteiktas tehnikas jāparāda ne tikai gada sākumā. Viņiem arī turpmāk būtu jāatgādina par racionālo darbību secību un dežurantu darba sociālo nozīmi.

Skolotājs objektīvi novērtēs bērnu darbu: iedrošina kautrīgo, paužot cerību, ka nākamreiz viņš centīsies un veiksies labāk; bērnam, kurš darbu paveica bez piepūles, jūs varat teikt: "Tu nebiji dežurēts, tu nemēģināji, tu biji apjucis utt.

Skolotājam obligāti jāizmanto bērnu darba aktivitātes viņu morālajai audzināšanai, pozitīvu attiecību prasmju veidošanai un spējai taisnīgi novērtēt. Ir nepieciešams pastāvīgi pievērst bērnu uzmanību saviem biedriem (“Olja ir godīga un laipna meitene, viņa pamanīja, ka Tanjai pašai ir grūti sakārtot lietas, un sāka viņai palīdzēt”).

Mācību gada beigās bērni ar kafejnīcas pienākumiem parasti tiek galā paši, un skolotājs aprobežojas ar uzraudzību un individuāliem atgādinājumiem.

IN vecākā grupa Bērnu pienākumiem vajadzētu būt patstāvīgākiem pēc būtības, jo Iepriekšējās grupās pirmsskolas vecuma bērni jau bija apguvuši noteiktas prasmes. Vecākiem bērniem pašiem stingri jāzina sava pienākuma kārtība un tas jāsāk bez atgādinājumiem. Dežurējošie vispirms nomazgā rokas un uzvelk priekšautus un cepures. Dežurantam priekšauts ir ne tikai aizsardzība pret piesārņojumu, bet gan atbildīga uzdevuma veikšanas emblēma. Mūsu bērnudārzā notika konkurss starp grupām par labāko dežurantu formastērpu. (Pievērsiet klausītāju uzmanību izstādei)

Ēdamistabas apkalpotāji uzklāj galdu, palīdz jaunākajam skolotājam sadalīt trešo ēdienu un noņemt netīros traukus. Bērni dežūrē grupās pa diviem. Darba veids dežurējošajiem jāmaina katru dienu.

Liela nozīme ir bērnu darba vērtējumam. Apkopojot rezultātus, skolotājam jābūt objektīvam, jāņem vērā katra cilvēka individuālās iespējas un īpatnības, jāizvērtē ne tikai rezultāti, bet arī bērnu attieksme pret darbu, spēja sarunāties, strādāt kopā, palīdzēt katram. cits. Ja darbā bija nepilnības, tās jāmin.

Tajā pašā laikā, pamatojoties uz konkrētajiem apstākļiem un bērna individuālajām īpašībām, skolotājs var izteikt savu viedokli vai nu visiem priekšā, vai arī privāti. Vai tikai ar tiem, kas dežurē. Svarīgi visas grupas klātbūtnē sniegt pozitīvu vērtējumu par bailīgo, nepārliecināto bērnu aktivitātēm. Tas palīdz bērnam noticēt sev un maina draugu attieksmi.

Sagatavošanas grupā Bērnu interese par dežūrām tiek saglabāta, pateicoties paplašinātajam dežurantu darba saturam. Piemēram, ēdamistabas apkalpotāji skaisti izklāj salvetes un salvešu turētājus un palīdz jaunākajam skolotājam atnest no virtuves salātus, maizi un augļus.

Ēdnīcas dežūras laikā svarīgi izmantot un radīt situācijas, lai bērns iemācītos pieņemt patstāvīgus lēmumus. Piemēram, noskaidrojiet ēdienkarti un uzklājiet galdu, paši izlemiet, vai brokastīm vajag dakšiņas vai karotes, mazos vai dziļos šķīvjus, uzlieciet sāli uz galda, sakārtojiet krēslus pie galdiem un salvešu turētājus atbilstoši bērnu skaitam. , parādiet radošumu svētku galda noformēšanā un daudz ko citu.

Bērniem apgūstot nepieciešamās prasmes, viņiem izvirzītās prasības kļūst sarežģītākas. Skolotājs māca viņiem patstāvīgi sadalīt pienākumus, koordinēt savu rīcību un kopīgi atbildēt par rezultātu.

Ievads…………………………………………………………………………………..3

I nodaļa. Dežūras organizēšanas teorētiskie pamati pirmsskolas vecuma bērnu audzināšanas un mācīšanas procesā.

1. Darba izglītības nozīme bērna personības daudzveidīgā attīstībā…………………………………………………………………………………………… ……5

2. Pienākums kā bērnu darba organizēšanas veids, tā nozīme bērnu audzināšanā………………………………………………………………….8

3. Dežurantu darba organizēšanas metodika vecākajā pirmsskolas vecumā………………………………………………………………………………………11.

4. Dežurantu darba vērtēšanas loma bērna personības veidošanā………………16

5. Individuālas pieejas īstenošana bērniem dežūras organizēšanas procesā…………………………………………………………………………………20

II nodaļa. Pētījums par smaga darba attīstības līmeni pirmsskolas izglītības iestādes Nr.17 “Rodņičok” vecākajā grupā.

1. Pētījums par smaga darba izpausmēm bērniem dažāda veida pienākumos…………………………………………………………………………………………. 23

2. Darbu apraksts bērnu centības attīstīšanai dažāda veida aktivitātēs………………………………………………………..…………26

3. Pētījuma laikā iegūto rezultātu analīze………………………28

Secinājums…………………………………………………………………………………31

Literatūra

Pieteikums


Ievads

Jaunās paaudzes audzināšana cieņas un mīlestības pret darbu garā ir viens no pirmsskolas iestādes galvenajiem uzdevumiem. Darba izglītība, t.i. Bērna personības vispusīgā attīstībā liela nozīme ir bērnu iesaistīšanai patstāvīgā īstenojamā darbā un pieaugušo darba vērošanai, skaidrojot tā nozīmi cilvēku dzīvē.

Vecākā pirmsskolas vecuma bērnu darba izglītības galvenais mērķis ir morāles vadlīniju, smaga darba un darba lietderības apziņas veidošana. Pirmsskolas vecuma bērna darba aktivitāte būtiski ietekmē bērna gribas īpašību, viņa domāšanas, runas, atmiņas, uzmanības un iztēles attīstību.

No pirmsskolas vecuma ikvienam bērnam ir jāpiedalās darbā un jāveic vienkārši pienākumi.

Dežūras procesā bērnos veidojas cieņa pret cilvēku, emocionālā un estētiskā jūtība pret apkārtējo vidi; veidojas gādīga attieksme pret dabu.

Pienākums prasa bērniem lielāku patstāvību, zināšanas par darbu secību, priekšstatiem par tā pilno apjomu un prasībām gala rezultātam.

Pienākumam ir liela nozīme bērnu audzināšanā, tas palīdz pieejamās specifiskās lietās veidot bērnos vēlmi strādāt citu labā, izrādīt gādīgu attieksmi pret biedriem, dzīvniekiem un augiem, kā arī attīstīties viņiem spēju palīdzēt pieaugušajam, pamanīt, kur nepieciešama palīdzība.

Lielu ieguldījumu darba izglītības teorijas attīstībā, pienākumu kā bērnu darba organizēšanas veidu vecāku pirmsskolas vecuma bērnu izglītībā sniedza tādi skolotāji kā N.K. Krupskaja, E.A. Arkins, R.I. Žukovskaja, A.V. Surovceva, E.I. Radiņa, A.P. Usova, Z.N. Borisova.

Šī pētījuma mērķis ir apzināt pienākuma kā bērnu darba organizēšanas formas vecāku pirmsskolas vecuma bērnu izglītībā būtību un saturu.

1. Parādīt pienākuma kā bērnu darba organizēšanas formas nozīmi;

2. Apgūt dežuranta galvenās darba jomas.

3. Apgūt dežurantu darba organizēšanas metodiku vecākā pirmsskolas vecumā.

4. Identificēt smaga darba attīstības līmeni vecākajā grupā.

Objekts – vecākā pirmsskolas vecuma bērni.

Priekšmets - smaga darba veidošanās pazīmes dežūras organizēšanas procesā.

Hipotēze: smaga darba attīstības līmenis vecākās grupas bērniem nav pietiekami augsts, jo bērniem vairāk patīk rotaļāties nekā strādāt. Bērniem ir nepietiekami izveidoti gribas procesi un maza dzīves pieredze, kas lielā mērā nosaka viņu attieksmi pret darbu dežūras laikā.

Pētījuma metodes: literatūras analīze, skolotāja darba vērošana, pētījumu veikšana.


nodaļaes. Teorētiskie pamati dežūras organizēšanai pirmsskolas vecuma bērnu audzināšanas un mācīšanas procesā.

1. Darba izglītības nozīme bērna personības vispusīgā attīstībā.

Enciklopēdiskajā vārdnīcā jēdziens “darbs” tiek interpretēts kā “mērķtiecīga cilvēka darbība, kuras mērķis ir mainīt dabas objektu pielāgošanos viņu vajadzībām”.

Darbam kā cilvēka darbībai tautas pedagoģijā tiek pievērsta liela uzmanība. Daudzus izteikumus par darbu var atrast filozofiskajos darbos, literatūras klasiķu darbos (“Ja gribi, lai tev būtu maz laika, nedari neko.” - A.P. Čehovs; “Nekas tā necilvē cilvēku kā darbs. Bez darba nevar uzturēt cilvēku cilvēka cieņa.” - L.N. Tolstojs).

K.D. lielu nozīmi piešķīra darba izglītībai. Ušinskis, kurš daudzos savos darbos definēja teorētisko un metodisko skatījumu uz bērnu darbu. Viņš rakstīja: "Izglītībai ir ne tikai jāattīsta prāts, jāapgādā tas ar zināšanām, bet arī jāiededzina cilvēkā alkas pēc nopietna darba, bez kura viņa dzīve nevar būt ne cienīga, ne laimīga."

A.S. darbam piešķīra lielu nozīmi. Makarenko, N.K. Krupskaja, V.A. Sukhomlinskis. Pirmajos gados pēc Oktobra revolūcijas, kad radās jautājums par jauna veida skolu izveidi, akūti tika aktualizēta jaunākās paaudzes, tostarp pirmsskolas vecuma bērnu, darba izglītības problēma. Mūsdienās mums ir svarīgi vismaz vispārīgi izpētīt darba izglītības attīstības tendences šajos gados, jo tām bija izšķiroša ietekme uz bērnu izglītības saturu valsts pirmsskolas iestādēs.

Jau pirmajā pirmsskolas izglītības kongresā (1919) tika noteikts pirmsskolas vecuma bērnu darba saturs un prasības tam. Tika uzskatīts par obligātu ieviest pašapkalpošanās darbu, darbu dārzā un dārzā, roku darbu ar dažādiem materiāliem; iesaistiet bērnus istabas uzkopšanā un veļas mazgāšanā. Tika noteikti divi vadošie darba izglītības uzdevumi: mācīt bērniem strādāt ar prieku un mācīt strādāt kolektīvi.

Senatnē, kad bērnība bija īsāka un bērns agrāk iesaistījās pieaugušo aktivitātēs, viņa darbs bija arī sabiedriski nozīmīgs. Taču mūsdienu bērns, īpaši pirmsskolas vecuma bērns, nevar tikt iesaistīts ražošanā un līdz ar to nevar radīt materiālās vērtības. Bērnu darbam ir izglītojošs raksturs – tā uz to skatās pieaugušie. Darbs apmierina bērna vajadzību pēc pašapliecināšanās, zināšanām par savām spējām un tuvina viņu pieaugušajiem - šādi šo darbību uztver pats bērns.

Darba procesā bērni apgūst darba prasmes un iemaņas. Bet tās nav profesionālas prasmes, bet prasmes, kas palīdz bērnam kļūt neatkarīgam no pieaugušā, patstāvīgam.

Bērna darbs ir situatīvs, fakultatīvs, un no tā neesamības “cieš” tikai bērna augošais morālais raksturs, jo darbā tiek attīstītas daudzas vitāli svarīgas personības īpašības.

Bērnu darba īpatnība ir tāda, ka, neskatoties uz visu aktivitātes strukturālo komponentu klātbūtni, tie joprojām ir attīstības stadijā un tiem obligāti nepieciešama pieaugušā līdzdalība un palīdzība.

Lai attīstītu prasmi darbā izvirzīt mērķus, svarīga ir mērķa apzināšanās, prasme saskatīt rezultātu, rīcības metožu un prasmju apgūšana. Jaunākiem pirmsskolas vecuma bērniem tas viss ir tikai sākuma stadijā. Šajā posmā svarīga loma ir pieaugušajam. Viņš izvirza bērniem mērķi un palīdz viņiem to realizēt. Vecāka pirmsskolas vecuma bērni sev pazīstamās situācijās izvirza mērķus. Visveiksmīgāk viņi to var izdarīt gadījumos, kad sasniedz materiālus rezultātus.

Veidojot mērķtiecīgu darba aktivitāti, ir svarīgi ne tikai tas, ko un kā bērns dara, bet arī tas, ko viņš strādā.

Darbā bērni apgūst dažādas ikdienā nepieciešamās prasmes un iemaņas: pašapkalpošanās, mājsaimniecības darbībās. Prasmju un iemaņu pilnveidošana nenozīmē tikai to, ka bērns sāk iztikt bez pieaugušo palīdzības. Viņš attīsta neatkarību, spēju pārvarēt grūtības un spēju īstenot gribu. Tas viņam sagādā prieku un liek viņam vēlēties apgūt jaunas prasmes.

Darba procesā bērni praktiski apgūst apkārtējo lietu īpašības, vēro augu augšanu un izmaiņas, apskata dzīvniekus, iepazīstoties ar viņu dzīves apstākļiem. Viņi attīsta zinātkāri un izglītojošas intereses. Darbs kļūst par svarīgu bērnu garīgās attīstības līdzekli.

Estētiskā izglītība tiek veikta arī darba aktivitātēs. Bērni attīsta spēju rūpīgi veikt jebkuru uzdevumu un padarīt savus amatus skaistus. Viņi priecājas, kad, laistot augu, apskatot glīti sakopto istabu un tīri izmazgātās leļļu drēbes, pamana jaunu pumpuru.

Darbs stiprina bērnus fiziski, jo viņi daudzus darbus veic ārpus telpām. Bērni kļūst spējīgi pielikt spēkus un pārvarēt grūtības.

Darba aktivitātei ir īpaša nozīme morālo īpašību veidošanā. Veicot vienkāršus pienākumus, kas saistīti ar galda klāšanu un palīdzot sagatavot visu nepieciešamo nodarbībām, bērni mācās būt noderīgi citiem. Tas viņos veido gatavību nākt palīgā tiem, kam tas nepieciešams, labprātīgi veikt izpildāmus darba uzdevumus, veido atbildīgu attieksmi pret uzdoto darbu, centību un centību.

2. Pienākums kā bērnu darba organizēšanas veids, tā nozīme bērnu audzināšanā.

Pienākumu kā bērnu darba organizēšanas veidu vispirms pētīja Z.N. Borisova 1953. gadā. Šis autors izstrādāja šīs darba formas saturu un metodiku bērnu aktivitāšu vadīšanai. Vēlāk šo problēmu pētīja G.N. Godiņa.

Kopīgo pasākumu kopsavilkums

īpašos brīžos vecākajā grupā

"Ēdināšanas pienākums"

Programmas saturs:

  1. Izglītības mērķis:

Mācīt bērniem apzinīgi pildīt ēdamistabas dežuranta pienākumus: galdu klāšanu. Iemācieties sakarīgi un konsekventi izteikt savas domas, pamatojoties uz diagrammu. Mācieties novērtēt sava darba rezultātus ar pieaugušā palīdzību.

  1. Attīstības uzdevums:

Attīstīt dialogisku runu.

3. Izglītības uzdevums:

Ieaudzināt bērnos vēlmi piedalīties kopīgās darba aktivitātēs.

Nodarbības gaita:

Pievērsiet bērnu uzmanību darba grafikam.

Pedagogs: – Šodien ir piektā nedēļas diena – piektdiena. Paskatīsimies, kurš šodien dežurē ēdamzālē.

Bērni identificē dežurantus un attiecīgi ievieto attēlus.

Pedagogs: - Apskatīsim ēdamzāles dežūru shēmu un atcerēsimies, kas dežurantam jādara.

Bērnu atbildes: - darbs saskaņā ar darba grafiku.

Pedagogs: - Lieliski! Labi padarīts! Man jums ir dzejolis. Klausieties viņu un apskatiet galda klāšanas diagrammu.

Mēs šodien dežurējam.

Palīdzēsim auklītei

Kārtīgi un skaisti

Visām tabulām jābūt klātām.

Kas jādara vispirms7

Mazgāsim rokas tīras.

Tad uzvilksim priekšautus,

Sāksim likt galdautus.

Mēs izliksim salvešu turētājus,

Un līdz pašam galda centram -

Maize ir smaržīga, svaiga, garšīga.

Maize ir visa “galva”.

Apaļa deja ap maizes tvertnēm

Ir apakštasītes ar krūzēm.

Mēs visiem izliksim šķīvjus.

Visi trauki: karotes, dakšiņas,

Izkārtojiet to pareizi.

No šķīvja pa labi ir karote,

Dakša guļ netālu.

Virsū maza karote

Tas ir paredzēts kompotam.

Pedagogs: - Vai jums patika dzejolis? Vai, jūsuprāt, dzejolis iederas mūsu galda klājumā?

Bērnu atbildes: – Jā.

Pedagogs: - Ko mums parāda diagramma?

Bērnu atbildes: -

Pedagogs: - Labi padarīts! Iesaku sākt gatavot galdu vakariņām. Vai tu piekrīti?

Bērni: - Jā.

Pedagogs: – Un galda klāšanas shēma mums palīdzēs. Kas ir pirmais, kas mums jādara?(Ja bērni nosauc pareizi, ejam mazgāt rokas; ja nepareizi ēda, vēršamies pie diagrammas).

Bērnu atbildes.

Mazgāšanas telpā pārejam roku mazgāšanas procedūru.

Bērnu atbildes.

Atgriežamies pie grupas. Uzvilkām dežurantu priekšautus.

Pedagogs: - Puiši, cik bērniem, jūsuprāt, mēs uzklāsim galdu?

Bērnu atbildes: - Četriem bērniem, jo ​​ir četri krēsli.

Pedagogs: - Tātad, ar ko mēs sākam?

Bērnu atbildes.

Pedagogs: - Pa labi! Vispirms ieliekam salvešu turētājus. Tad?

Bērnu atbildes.

Pedagogs: - Pa labi! Liekam apakštasītes. Kāpēc mums vajag apakštasītes?

Bērnu atbildes: -

Karotes

Dakšas

Tējkarotes

Pedagogs: - Labi darīts, bērni! Galds ir klāts, kas jums jādara tālāk?

Bērnu atbildes.

Pedagogs: - Puiši, paskatieties, cik skaisti mēs vakariņām sagatavojām galdu? Tev patīk?

Bērnu atbildes.

Pedagogs: – Arī man ļoti garšo un arī mūsu viesiem patīk. Domāju, ka bērniem būs jauki sēdēt pie viena galda.

Bērnu atbildes.

Pedagogs: - Paldies puiši! Jūs lieliski pastrādājāt ar dežurētāju pienākumiem (darbu) un esat pelnījis vislabākās atzīmes - smaidu.

Pretēji darba grafikam tiek dotas atzīmes.


Dežūras organizācija.

Pirmsskolas vecuma bērnu darba izglītības galvenā nozīme ir viņu morālo vadlīniju veidošana, smags darbs un darba lietderības apziņa. Pirmsskolas vecuma bērna darba aktivitāte būtiski ietekmē bērna gribas īpašību, viņa domāšanas, runas, atmiņas, uzmanības un iztēles attīstību. No pirmsskolas vecuma ikvienam bērnam ir jāpiedalās darbā un jāveic vienkārši pienākumi. Dežūras procesā bērnos veidojas cieņa pret cilvēku, emocionālā un estētiskā jūtība pret apkārtējo vidi; veidojas gādīga attieksme pret dabu. Pienākums prasa bērniem lielāku patstāvību, zināšanas par darbu secību, priekšstatiem par tā pilno apjomu un prasībām gala rezultātam. Uzdevumi ir uzdevumi, kurus skolotājs laiku pa laikam dod vienam vai vairākiem bērniem, ņemot vērā viņu vecumu un individuālās īpatnības, pieredzi, kā arī izglītojošos uzdevumus. Norādījumi var būt īstermiņa vai ilgtermiņa, individuāli vai vispārīgi, vienkārši (satur vienu vienkāršu konkrētu darbību) vai sarežģītāki, ietverot veselu secīgu darbību ķēdi. Dežūras pienākums ir bērnu darba organizēšanas veids, kas liek bērnam veikt darbu, kas vērsts uz kolektīva apkalpošanu. Bērni pārmaiņus tiek iekļauti dažāda veida pienākumos, kas nodrošina viņu līdzdalības darbā sistemātiskumu. Dežurantu iecelšana un maiņa notiek katru dienu. Pienākumiem ir liela izglītojoša vērtība. Viņi nostāda bērnu uz noteiktu uzdevumu obligātas izpildes nosacījumiem, tie ir nepieciešami komandai. Tas ļauj bērnos attīstīt atbildību pret komandu, gādību un izpratni par sava darba nepieciešamību ikvienam.

Pienākumi tiek ieviesti pakāpeniski. Jaunākajā grupiņā, kārtojot lietas, bērni apguva galda klāšanai nepieciešamās prasmes un kļuva patstāvīgāki, veicot darbu. Tas ļauj vidējai grupai gada sākumā ieviest dežūras ēdnīcā. Katru dienu pie katra galdiņa dežurē viens cilvēks. Skolotājs māca bērnam saglabāt konsekvenci darbā, kontrolē viņu un nāk palīgā, ņemot vērā viņa individuālās īpašības. Vērtējot dežurētāju darbu, viņš akcentē viņu centību, rūpīgumu pienākumu veikšanā, rūpes par biedriem, sniegto palīdzību pieaugušajiem. Vecākajās grupās tiek ieviesta dežūras dabas nostūrī. Dežuranti mainās katru dienu, katrs no bērniem sistemātiski piedalās visa veida dežūros. Parasti bērni dežurē kopā. Izvēloties dežurantus, tiek ņemta vērā pieaugošā draudzība starp bērniem un apmierināta viņu vēlme strādāt ar kādu no vienaudžiem. Ja kādam no pavadoņiem prasmes ir attīstītākas, viņam ieteicams būt uzmanīgam pret savu biedru, sniegt viņam palīdzību, bet neatņemt neatkarību un neizpaust neapmierinātību ar savu lēnumu vai nespēju. Skolotājs māca bērniem saskaņot savu rīcību, noteikt darāmo, ņemot vērā drauga rīcību, vienoties, kurš kādu darba daļu veiks, māca savaldīties, laiku un spēkus taupošas darba metodes.


Aizvērt